REES KÖŞKÜ'NÜN RESTORASYONU DEVAM EDİYOR


- Rees Köşkü'nün restorasyonu devam ediyor -

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda yapım yılı 1870 ile 1887 yılları arasına tarihlenen Rees Köşkü'nün restorasyon çalışmaları devam ediyor. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nin dekanlık binası olarak kullanılmasına rağmen çok uzun yıllardır bakımsız halde bulunan köşkün çevresinin metal bariyerlerle çevrelendiği ve köşkün çeşitli noktalarına iskelelerin kurulduğu görülüyor. Köşkün batı kısmına geçmişte çok kötü bir şekilde eklenen ek betonarme yapının yıkıldığı ve böylece tarihi ana binanın bu çirkin eklentiden kurtarıldığı fark ediliyor. Ayrıca binanın çatı kısmında da onarımlar devam ediyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yatırım bütçe fonundan karşılanan restorasyon projesi, 2023'ün Haziran ayında ihaleye çıkarılmış ve böylece etap etap gerçekleşecek olan restorasyon süreci başlamıştı. Restorasyon süreci boyunca binanın dış yüzeylerinin, balkonlarının, çatısının ve içerideki salonların onarımı ve yenilenmesi hedefleniyor. Titizlikle sürdürülen restorasyon sürecinin tamamlanmasının uzun bir süre alabileceği ancak 2024 yılı içerisinde bitirileceği tahmin ediliyor.

Köşkün çevresindeki bariyerler ve iskeleler

Köşkün güneyden görünümü

Köşkün batıdan görünümü


- Asparuk Evi de restore ediliyor -

79. sokaktaki tarihi Buca evinde de restorasyon çalışması devam ediyor. Uzun yıllar Asparuk ailesinin oturduğu ev, son yıllarda boş kaldıktan sonra, 2021 yılında kundaklanması sonucunda harabe halini almıştı. Yaklaşık üç yıldır harabe halde bulunan bu tarihi evin kaderine terkedilmemesi ve restorasyon çalışmasının başlatılması takdirle karşılandı.

Asparuk Evi'nin restorasyonu Kaynak: atalarimizintopraklari.com