Orta Doğu'da sıradan bir gün: Tarihi Buca evi kundaklandı


- Orta Doğu'da sıradan bir gün -

Avrupa'da tarihi evlerin olduğu eski mahalleler bozulmadan korunmaya devam ederken; Orta Doğu'daki ülkelerde yaygın bir şekilde görüldüğü üzere, Buca'da da tarihi evler bir hiç uğruna yok olmaya devam ediyor.

Buca Dumlupınar Mahallesi 79. sokakta (eski ismiyle Selvi Sokak) bulunan tarihi Buca evlerinden bir tanesi daha sonu için gün saymaya başladı. Tarihi evin kundaklandığı düşünülüyor.

- Tarihi ev gece vakti kundaklandı -

Mahalleliden alınan bilgiye göre, 12 Nisan'ı 13 Nisan'a bağlayan gece yarısı saat 03:00 civarında tarihi evde bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı. Yangın 04:00 civarında ancak söndürülebildi. Evin hafif hasar ile kurtulduğu umulurken, işin vahameti sabah saatlerinde ortaya çıktı. Evin çatısı yangın dolayısıyla tamamen çökerken, ikinci kat ile birinci kat arasındaki zeminin ise tamamen çökmemekle beraber, ciddi derecede zarar gördüğü görüldü. Evin dış yan duvarlarında ciddi bir hasar olmamakla beraber, içerideki duvarlarda ciddi hasarlar mevcut. Ayrıca bazı pencereler de hasar görmüş durumda.

- Sorumlusu kim -

Buca'da geçmişte de bazı tarihi evler benzer akıbetlere uğramıştı. Bazı olaylarda evlere madde bağımlıları ya da evsizler tarafından hasar verildiği belirtilmiş, bazı olaylarda ise mülk sahiplerinin, sit alanı içerisindeki evlerin yerine apartman dikebilmek için olayı kasten yaptırdıkları iddia edilmişti. (Evin kasten yaktırılması gibi olayların önüne geçebilmek için, eğer ev sit alanı içerisindeyse, ev hasar görse ya da yıkılsa bile yeni inşaat ruhsatı verilmiyor) Sonuç olarak tüm olaylar yapanın ya da yaptıranın yanına kâr kalmıştı.

Yapımı Osmanlı Dönemi'ne tarihlenen ve 1930'lu yıllardan itibaren uzun yıllar boyunca Asparuk ailesi tarafından kullanılan bu tarihi Buca evinin başına gelenlerin sorumluları da muhtemelen bulunamayacak ve sonuç olarak, olay yapanın yanına yine kâr kalacak. Eve ne olacağı ya da mülk sahiplerinin evin geleceği hakkında ne düşündüğü konusunda bir bilgiye ulaşılamadı. Muhtemelen restorasyon için hiç bir girişim olmayacak ve Orta Doğu coğrafyasında artık bir klasik haline geldiği üzere, ev ölüme terk edilecek.


Evin önden görünüşü

Evin yandan görünüşü

Evin giriş kısmı ve içeride oluşan hasardan bir görünüm

Birinci katın tavanı ve onun üzerinde evin çöken çatısından kalanlar

Buca'da önceden kundaklanan önemli yapılar:

  1. Mıssır Köşkü - 2008
  2. Stephanie Farkoh Köşkü - 1990'ların sonu
  3. Hacılar Evi - 1999
  4. Marcel Balladur Evi - 1998Kaynak: atalarimizintopraklari.site123.me