ORTA DOĞU'DA SIRADAN BİR GÜN 2: MISSIR KÖŞKÜ'NÜ KUNDAKLADILAR


- Orta Doğu'da sıradan bir gün 2: Missir Köşkü'nü kundakladılar -

Buca'da uzun süredir kaderine terk edilen Missir Köşkü, gündüz saatlerinde çıkan şüpheli bir yangında küle döndü. İtfaiyenin çağırılmasıyla söndürülen yangın sonrası tarihi köşkten geriye sadece dış duvarlar kaldı. Önceki günlerde de köşkün bahçesinin demirlikleri ve bahçenin içerisindeki çeşitli demir parçalar çalınmıştı.

- Missir Köşkü'nün tarihi önemi -

1800'lü yılların sonunda yapılan Missir Köşkü, Buca'nın en eski köşklerinden biri olarak biliniyor. Forbes ailesi ünlü köşklerini yaptırmadan önce burada ikamet ediyorlardı. Köşk sonradan Missir ailesine geçti ve Charles Missir köşke merkezi ısıtma sistemini getirdi. Buca'da bu özelliğe sahip ilk köşktü. Sonrasında Guest ve Stevenson aileleri de burada oturdu. Uzun bir dönem yurt olarak kullanıldı. 2014 yılında geçirdiği yangın ile ağır hasar aldı. Uzun süredir kaderine terk edilmişti. Oysa ki geniş bahçeye sahip bu köşk, bir işletme ya da kurum tarafından alınarak değerlendirilebilirdi.


Duvarın üzerinde yakın zamana kadar bulunan demirlikler çalınmış durumda

Köşkün giriş kapısı

Köşkün kül olan içerisi


- Yakın zamanda bir Buca evi daha yanmıştı -

Dumlupınar Mahallesi'nde 74. ve 75. sokakların kesiştiği noktada bulunan ve Bucalılar tarafından daha çok ''Korelinin Evi'' olarak bilinen tarihi yapı da yakın zamanda şüpheli bir yangın ile yanmıştı. Uzun zamandır kullanılmayan bu tarihi ev en son satılıktı ve alıcısını bekliyordu.


Evin yangından önceki ve yangından sonraki hali

Evin yangın sonrası önden görünümü

Evin yangın sonrası yandan görünümüKaynak: atalarimizintopraklari.com