HOROZLU KÖŞK YENİDEN DOĞUYOR

- Horozlu Köşk yeniden doğuyor -

Buca'nın diğerleri kadar tarihi olsa da nispeten daha az bilinen köşklerinden olan, halkın deyimiyle Horozlu Köşk ilgisizlikten dolayı neredeyse tamamen yıkıldıktan sonra aslına uygun olarak yeniden inşa ediliyor.

Buca Dumlupınar Mahallesi'nde bulunan mesleki ve teknik lise inşaatı ile birlikte köşkün de restorasyonu için gerekli izinler alınarak köşkün inşaatına başlandı. Köşkün tarihi imar planına sadık kalınarak aynı şekilde baştan inşa edileceği öğrenildi. İnşaat sonrası köşkün ne amaçla kullanılacağı konusunda henüz bir bilgi yok. İlgisizlik sonucu neredeyse tamamen yıkılan köşkün bu şekilde hayata geri döndürülmesi halk arasında da takdirle karşılandı. 1995 yılında boşaltıldıktan sadece 8 sene sonra 2003 yılında çökmeye başlayan köşk bu tarihten beridir kaderine terkedilmiş halde bulunuyordu.

Buca'nın diğer köşklerine göre Horozlu Köşk hakkında daha az bilgi bulunuyor. Yapım tarihi ile ilgili bir bilgi olmasa da yapım tarihi Osmanlı Dönemine tarihleniyor. Geçmişte Renda ve Micaleff ailelerinin burada yaşadığı biliniyor. 1960 yılında köşkün satılması ile birlikte köşk 1960'tan 1979'a kadar özel bir kolej olarak kullanıldı. Sonrasında Buca Ticaret Lisesi'nin parçası olarak hizmet verdi. 1995 yılında boşaltılması ile beraber orijinal binanın çöküş süreci de başlamış oldu.

Bu restorasyon ile birlikte Gabriel Russo Evi'nden beri ilk defa yok olan bir köşk aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş olacak. Heykel'deki Gabriel Russo Evi 1990'lı yıllarda aslına uygun olarak yeniden inşa edilmişti ve o tarihten bu yana Ziraat Bankası olarak kullanılıyor.

Köşkün 1980'li yıllardaki sağlam ve orijinal hali (Fotoğraf: Buca'da Konut Mimarisi (1838-1934), Feyyaz Erpi, 1987)

Köşkün sokak tarafından görünümü

Köşkün sokak tarafından görünümü

Köşkün iç bahçeden görünümü

- Asparuk Evi'nin restorasyonu neredeyse tamam -

Buca'daki tarihi yapıların restorasyonu konusunda yüz güldüren bir gelişme de Asparuk ailesinin uzun yıllar ikamet ettiği iki katlı tarihi evden geldi. 2021 yılında geçirdiği yangın sonrası ağır hasar alan evin restorasyonunda sona gelindi. Evin yanarak çöken çatısı baştan inşa edildi. Pencereler ve panjurlar yenilendi. Ön kısımdaki ahşap cumba, pencere ve kapının restorasyonunun da yakın zamanda tamamlanması bekleniyor.

Evin ön cephesi

Evin yan cephesiKaynak: atalarimizintopraklari.com