- Yüzlerce küçük öğrenci burada sağlık ve neşe kazanıyor -

Her yıl beş yüz çocuğun sağlıklarını kazandıran Kızılay Gençlik Kurumu'nun Buca Sağlık ve Terbiye Kampı bu yıl da açılmış ve ikinci devrenin açılması için de hazırlıklara başlanmıştır.

Bu yılki kampın birinci devresine İzmir, Manisa Balıkesir, Aydın, Denizli ve Muğla'dan üç yüz fakir ve zayıf öğrenci alınmış, sağlıkları ile alakadar olunmuş ve çocukların her biri bir ayda dörder beşer kilo almak suretiyle neşelerini kazanmışlardır.

Sık çam ağaçlarının arasında Kızılay Bahçesi'nde kurulan ve bir yatılı okuldaki konfora haiz olan kamp, İzmir'in sayfiye yerlerinden Buca'da kurulmaktadır.

Çocuklar sabah yedide kalkıyor, temizlik, sabah jimnastiği ve bayrak merasimini müteakip kahvaltıya gidiyorlar.

Saat sekizde bütün işlerini ikmal eden çocuklar başlarında öğretmenleri olduğu halde spor, müzik, temsil, resim, iş, tabiat tetkiki, kütüphane, gazete ve koleksiyonculuk grupları çalışmaya başlıyorlar. 

Öğleyin saat 12'de yemeklerini yiyen çocuklar, hep birden temizliğe geçiyor ve saat 13'te de uykuya gidiyorlar. Bütün bu hareketler gonkla ve intizam içinde yapılıyor. Öğretmenler birer mürebbiye gibi çocukların bütün hareketleriyle alakadar oluyor, onlar tam istirahate eriştikten sonra kendileri de yemeklerini yiyor ve istirahate çekiliyorlar. Bu saatte üç yüz kişilik kampta ağustos böceklerinin seslerinden başka tek bir ses çıkmıyor.

Kamp müdürü diyor ki: ''942 yılının Temmuz'unda ilk defa olarak açılan Buca Kızılay Kampı 150 mevcutlu idi. Bunu Kızılay Genel Merkezi'nin ve Gençlik Kurumu'nun kıymetli yardımlarıyla 300'e çıkardık. Bahçeye geldiğimiz zaman bir şeyimiz yoktu. Bugün gördüğünüz gibi daimi mutfak, banyo, duş, sinema binası, barakalarımız ve her türlü bol yatak malzememiz vardır. Gönül istiyor ki kampımız bin kişilik olabilsin. Mamafih halkımızın kıymetli yardımlarıyla yakında buna da muvaffak olacağız.''

 


4 Ağustos 1946, Ulus