Cuma günü İzmir'in ilkbahar at yarışlarına da başlanıldı. Yirmi dakikada bir hareket eden koşu trenlerinden başka otuz kadar otobüs Kızılçullu koşu alanına koşu meraklılarını taşıyor. Eşrefpaşa-Paradiso yoluna daha sabahtan itibaren dökülenler bağlık, bahçelik arasında bir iki moladan sonra koşu sahasına giriyorlar. Tahmini bir hesapla koşu sahasında on bin kadar seyirci var. Tribün kısmındaki seyirciler arasında ecnebiler ve bilhassa Alman ve İngiliz kadınları, şık spor tuvaletler ile gözleri çeliyorlar.

İngiliz taylarına mahsus olan ilk yarışma başlamıştır. Meşhur Jokey Kamil'in bindiği Can, arkadaşlarına nallarını toplatmak sureti ile birinci geliyor. Bora ve Semiramis onu takiben ikinci ve üçüncü oluyorlar. Dört yaşındaki yerli, yarım kan Arap ve halis kan at ve kısraklara mahsus olan koşu, günün en alaka uyandıran yarışması olmuştur. Koşu başlarken sıralanan dokuz hayvandan Zeybek, Mesut ve Hakan önde göründüler ve başı tuttular.  Sonra Hakan ile Alderviş tam üç yüz metre boğuştuktan sonra aralarını açarak finişi vurmaya teşebbüs ettiler. Nefesler durmuştu. Tribünlerde, saha kısmında en ufak bir ses bile işitilmiyordu. Sonlara doğru iki boğuşan hayvanı bir gölge gibi sinsi sinsi takip ede ede, iki hayvanın arasından sıyrılarak bir ok hızı ile ve bir göğüs farkı ile hedefi tamamladı. Fakat ne kadar tuhaf ki jüri heyetinin yanındaki işaret levhasından Alceylanın birinci geldiği yazılı idi. Bahsi müştereke ve çifte bahse iştirak edenler asabiyetle biletlerini parçaladılar. Üzerinden iki dakika geçmeden işaret levhasında tepdil (değiştirme) yapıldı ve Alderviş birinci, Hakan ikinci, Seda üçüncü sayıldı.

Hakem heyetinin kararında geç kalışı ve yanlış bir karar verişi ortadan yüzlerce liralık bahislerin yok edilmesini ve biletlerin yırtılmasını temin etmişti. Yırtılan biletler yerlerde aranıyor; halk biraz asab buhranı içinde bahsi müşterek localarına itirazlarda bulunuyordu. 

İlk haftanın acemiliği, hayvanların yabancı oluşu çifte bahse girenlerin hemen hepsini yanıltmıştır. Önümüzdeki haftaki koşularda daha büyük partilerin döneceği muhakkaktır.9 Nisan 1935, Son Posta