Yunanistan'daki yangında Yeni Buca kül oldu


Yunanistan yangını: Anadolu Rumları'na sığınak olan mahalleler kül oldu

Yunanistan'da onlarca kişinin hayatını kaybettiği büyük yangında, mübadale döneminde Anadolu'dan gelen Rumların kurduğu mahalleler de kül oldu.

Yunanistan'da alevlere teslim olan kıyı şeridindeki Neos Vucas (Yeni Buca) ve Nea Makri’nin (Yeni Fethiye) ağırlıklı olarak Anadolu Rumlarının yaşadığı bölgeler.

Her iki yerleşim de %98'i haritadan silinen Mati semtinin birkaç kilometre ötesinde. Neos Vucas, Mati bölgesinden sonra en çok zarar gören ikinci yer. Neos Vucas mübadele döneminde İzmir'in Buca ilçesinden göç eden Rumlar tarafından kurulmuş. Nea Makri semtini kuranlar ise Fethiye'deki Kayaköy'den gelen Rumlar. Semtte ayrıca Anadolu Rumları'nın anısını yaşatmak, ve kültürel mirası korumak için kökenleri Fethiye ve Kayaköy’e dayanan insanlar tarafından açılan bir "Nea Makri Mübadele Müzesi" var. Aynı çatı altında Fethiyeliler Derneği de bulunan müze, günümüzde hala Fethiye müziği etkinlikleri yapmaya devam ediyor. Yangından etkilenen yerlerin dışında kaldığı için müze zarar görmemiş ve hala varlığını koruyor.


Kaynak: Euronews

-----------------------------------------------------------------

Fethiye ve Buca’dan gitmişlerdi...

Yangından etkilenen bir diğer bölge olan Neos Voutzas’ı ise İzmir’in Buca ilçesinden giden mübadil Rumlar kurdu. 1922’de bölgeden ayrılmaya başlayan Bucalı Rumlar 1923’ten mübadelenin sonlandığı 1930’a kadar parça parça ‘Yeni Buca’ adını alan Neos Voutzas’a yerleşti. Burada 19. yüzyıldan kalan evleri restore ederek kendilerine yeni bir yaşam kurdular. Yunan İtfaiyesi yangın sonrası Neos Voutzas’da kömürleşmiş cesetler bulduklarını açıkladı. Felaketzedeler bölgenin haritadan silindiğini açıkladı. 


Kaynak: Vatan