Yaylacık'ta tarih katliamı devam ediyor


- Yaylacık'ta tarih katliamı devam ediyor -

Buca'nın ilk yerleşim bölgesi olan tarihi Yaylacık Mahallesi'nin son bir kaç yıldır devam eden büyük değişimi devam ediyor. Son olarak Yaylacık Mahallesi'nin Başarı Caddesi üzerinde bulunan eski Yaylacık Kahvesi'nin karşısındaki arsadaki evlerin de yıkılmasıyla beraber, gözler yeniden tarihin korunması konusunda sessiz kalan yetkililere çevrildi. 

Buca'nın aşağı mahallesi olarak bilinen Dumlupınar Mahallesi sit alanı içerisinde olmasına rağmen, yukarı mahalle olarak bilinen Yaylacık Mahallesi'nin sit alanı dışarısında bırakılmasıyla beraber tarihi mahalledeki evler, son bir kaç yıla kadar büyük oranda korunmasına rağmen, son yıllarda Türkiye'deki inşaat furyasından nasibini almış ve pek çok tarihi Yaylacık evi teker teker yıkılmaya başlamıştı.

Son yıkımlarda yıkılan evlerin hepsi tarihi nitelikli olmasa da, Başarı Caddesi ile 164. sokağın köşesinde kalan tarihi bir Rum evi, son yıkımların sonucunda yıkılmış oldu.

İki sokağın köşesinde bulunan bu tarihi Rum evi artık yokYaylacık Mahallesi 1700'lü yıllarda Rumlar tarafından kurulan, Buca'nın en eski yerleşim yeri olarak biliniyor. 1800'lü yılların sonuna doğru Müslümanlar'ın ilk yerleştiği bölge de yine burası. Rumların Buca'dan ayrıldığı 1922 yılı sonrasında ise özellikle Selanik ve Bosna bölgelerinden gelen göçlerle beraber, ilk Müslüman yerleşim bölgesi de burada kurulmuştu. Yaylacık Mahallesi, sit alanı içerisinde bulunmadığı için her türlü yapılaşmaya açık durumda bulunuyor ve en azından tarihi Rum evleri teker teker tespit edilip koruma statüsüne alınmadığı sürece de bu tarihi Buca mahallesi tamamen yok olacak gibi gözüküyor.Kaynak: atalarimizintopraklari.site123.me