Tarihi Dokuzçeşmeler Sokağın ortasına bina diktiler!

- Tarihi Dokuzçeşmeler Sokağın ortasına bina diktiler! -

Buca'nın tarihi bölgelerine verilen tahribatlara geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Ancak bu seferki vaka "ancak fıkralarda olur" dedirtti. Buca'nın en büyük sorunlarından birisi trafik sorunu olmasına rağmen, Adatepe Mahallesini Dokuzçeşmeler Meydanı'na bağlayan, tarihi ismiyle "Dokuzçeşmeler Sokak", günümüzdeki ismiyle ise 24. sokağın ortasına bina dikilmeye başlandı.

Son yıllarda yapılan inşaatlar dolayısıyla Buca'nın yukarı mahallesi zaten büyük bir değişime uğramış ve eski tarihi görünümün yerini düzensiz, sıkışık apartmanlar almıştı. Apartmanlar dolayısıyla da bölgede metrekare başına düşen insan sayısı artmış ve trafik sorunu, park sorunu, gürültü kirliliği gibi önemli sorunlar meydana gelmişti. Bu sorunlar arasında belki de en büyüğü olan trafik sorununu rahatlatmada önemli rol oynayan Dokuzçeşmeler Sokağın (24. sokak) ortasına bina dikilmesi, yerel halkta büyük tepkiye yol açtı ve akıllara "peki şimdi ne olacak?" sorusunu getirdi.

- Yan bahçedeki ağaçlar kesilecek iddiası -

Sokağın ortasına bina dikilmesi ile trafiğin nasıl işleyeceği konusunda ortaya atılan bir iddia da sokağın yanındaki Barff Köşkü'nün bahçesinin bir kısmının yol açmak için kullanılacağı iddiası. Ancak böyle bir hareket, bahçenin yola bakan tarafındaki ağaçların kesilmesi anlamına geliyor. Böylece zaten yeşil alanlara hasret olan Buca ilçesinde, bir kez daha beton uğruna ağaçlar feda edilmiş olacak.

Osmanlı Dönemi'nde bile varlığını koruyan, yukarı mahallenin en önemli sokaklarından olan 24. sokağın bu şekilde parsellenmesi ise akılları karıştıran başka bir konu oldu. 1922 yılında Rumlar Buca'yı terkettiğinde bölgedeki Rum evleri Buca'ya gelen göçmenlere verilmişti. Bu dönemde de 24. sokak vardı ve sokağın ortasının herhangi bir ailenin mülkiyetine verilemeyeceği göz önüne alınırsa, "günümüzde nasıl oluyor da sokağa bitişik tek katlı bir evin arazisi genişletilerek sokağı kapsayacak şekilde apartman dikilebiliyor?" sorusu akıllara geliyor.

- Buca'nın en eski sokaklarındandı -

Buca'nın yukarı mahallesini Dokuzçeşmeler üzerinden Karakolönü'ne bağlayan Dokuzçeşmeler Sokak, eski haritalarda bile yer alan, Buca'nın en eski sokaklarından bir tanesiydi. Osmanlı Dönemi'nde Kangöl bölgesinden köye ulaştırılan içme suyuna ulaşmak için, Yukarı Aya Yani Kilisesi'nde ibadet yapmak için ve Cumhuriyet sonrasında Boşnak Mahallesi'ne ulaşmak için en uygun ve en kısa yoldu. Bugün ise betonlaşma uğruna, hem tarihi sokak hem de (eğer yeni yol açılırsa) Barff Köşkü'nün ağaçları feda edilecek gibi görünüyor. Muhtemelen Buca'da betonlaşma uğruna feda edilen pek çok şey arasında son da olmayacak.

Ancak sorulması gereken esas soru: Nereye kadar?Kaynak: atalarimizintopraklari.site123.me