Kızılçullu İstasyonu yenilendi: darısı Buca istasyonuna


- Kızılçullu İstasyonu yenilendi: darısı Buca istasyonuna -

Buca'nın Kızılçullu semtindeki tarihi istasyon binalarının restorasyon çalışmaları sona erdi. Henüz resmi olarak açılmasa da binaların yakın zamanda kullanıma açılması bekleniyor. Binaların müze olarak değerlendirilmesi planlanıyor.

İstasyon binaları 2022 yılının başında tadilata girmiş ve bu tarihten bu yana çalışmalar devam etmekteydi. 

Biri lojman biri ise istasyon binası olarak kullanılan tarihi iki binanın yapım tarihi tam olarak bilinmiyor. Buca İstasyonu ile benzer zamanlarda yapıldığı tahmin ediliyor. Yakın zamanda ortaya çıkan bir fotoğraf ile istasyon binalarının en az 1900'lü yılların başında da var olduğu kesinlik kazanmıştı. Fotoğrafta istasyon binası ve önündeki yolcular net bir şekilde görülüyor.

Restorasyondan sonra Kızılçullu İstasyonu

Restorasyondan sonra Kızılçullu İstasyonu

İstasyon lojman binası

Kızılçullu İstasyonu'nun yapılan restorasyon ile yenilenmesi sevinç ile karşılanırken, Buca İstasyonu üzerindeki belirsizlik ise sürüyor. Buca İstasyonu 2023'ün Aralık ayında bir yangın geçirmiş, yangından sonra Ocak ayında eski Kızılçullu-Buca demiryolu hattının Buca Eğitim Fakültesine bakan bir kısmında yürüyüş yolu çalışmaları başlamış ancak istasyon ile ilgili gözle görülür bir gelişme olmamıştı. İstasyonun proje çerçevesinde yapılacak çalışmayla kurtarılması umuluyor. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise istasyon ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı: ''Büyük değişim yaratacak projemiz, üç dört ay içerisinde sonlanmış olacak. İçerisinde vatandaşlarımızın sabahları yürüyüş ve koşu yapabilecekleri tartan pist, bisiklet yolu, çocuklar için oyun alanlarının olduğu harika bir projeyi hayata geçiriyoruz.  Kentin göbeğinde, 2.8 kilometre uzunluğundaki bu alan yeni mimarisi ile yurt dışındaki emsalleri gibi olacak.  Projemiz  eski Buca Tren İstasyonu’nu da kapsıyor.  İstasyonun röleve projesi şu anda sürüyor. Burası hatla birleşecek. Alana bir de eski bir lokomotif konumlandıracağız. Buca’nın tarihi dokusunu yeniden canlandıracağız.''

Eski demiryolu hattındaki yürüyüş yolu çalışmaları

Geçirdiği yangın sonrası istasyonKaynak: atalarimizintopraklari.com, Birgün Gazetesi