Kırklar köyü gerçek ismine kavuştu


- Kırklar köyü gerçek ismine kavuştu -

Buca'nın 18 km güneydoğusunda bulunan Kırklar köyü, on yıllar sonra gerçek ismine kavuştu. 

Köy halkının Kırıklar ismindeki memnuniyetsizliği üzerine köy muhtarı Sinan Öğüt, 15 Ocak 2020'de isim değişikliği için belediyeye bir dilekçe verdi. Eskiden köyde kırk adet yatırın bulunduğunu, kırk sayısının Yörükler için kutsal olduğunu, 1956 yılında mahallenin isminin ''Kırklar'' olarak geçtiğini ve köyün büyüklerinin de köyün eski isminin ''Kırklar'' olarak bilindiğini söylediklerini ifade etti. Bu durum Buca Belediyesi'nin Ağustos ayı meclis toplantısının birinci oturumunda dile getirildi. Yapılan oylama sonucunda Kırıklar isminin değiştirilerek köyün isminin yeniden Kırklar olarak değiştirilmesine karar verildi.

Kırklar isminin yeniden iadesi sonrası konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, ''Kırklar Mahallesi’nin vermiş olduğu mücadele nihayet sonuçlandı. 1950’li yıllardaki verilere kadar komisyonlarımız ulaştı. Bu hatayı da yıllar sonra meclis kararıyla düzeltmiş olduk. Bu kararın tüm Kırklar Mahallesi’ne hayırlı olmasını temenni ediyorum'' ifadelerini kullandı.

- Kızılçullu ve Tahtalı için emsal oldu -

Buca'nın Kırklar köyünün isminin iade-i itibarı sonrasında akıllara Buca'nın siyasi sebeplerle ismi değiştirilen diğer iki yerleşim birimi Kızılçullu semti ve Tahtalı köyü geldi. Kırıklar'ın Kırklar olması, Kızılçullu ve Tahtalı isimlerinin geri verilmesi için bir emsal teşkil etmiş oldu.

- Ne olmuştu? -

Türkiye'de çeşitli sebeplerle geçmişte yer isimlerinin değiştirilmesi sık rastlanan bir durum. Buca'nın günümüzde daha çok ''Şirinyer'' olarak bilinen Kızılçullu semtinin ismi, NATO'nun ismi ''kızıl'' geçen bir yerde konumlanmasının sorun teşkil edebileceği sebebiyle, 1955 yılında ''Şirinyer'' olarak değiştirilmişti. Benzer bir durum Buca'nın Nif Dağı eteklerine kurulan tarihi Tahtalı köyü için de gerçekleşmiş ve bir iddiaya göre Tahtalı ismi ''tahtacıları çağrıştırıyor'' sebebiyle ''Kaynaklar'' olarak değiştirilmişti.Kaynak: atalarimizintopraklari.site123.me