Eski Hastane yıkıldı, Forbes Köşkü'nün ihtişamı ortaya çıktı


- Eski Hastane yıkıldı, Forbes Köşkü'nün ihtişamı ortaya çıktı -

İzmir'de 2020'de yaşanan deprem sonrasında hasar gören Seyfi Demirsoy Hastanesi için yıkım kararı alınmış ve onun yerine aynı arazide yatay mimari ile yeni bir devlet hastanesi inşa edileceği açıklanmıştı. Yeni hastanenin inşaatı devam ederken, eski hastane binası da makineler yardımıyla yıkıldı. Bunun sonucunda Forbes tepesinin zirvesinde yer alan Forbes Köşkü'nün de ihtişamı on yıllar sonra ortaya çıkmış oldu. 

- Her şey bir sanatoryum ile başladı -    

Eski dönemlerden beri hastalara iyi gelen temiz havası ile bilinen Buca'da, 1940'lı yılların başlarında verem hastaları için sanatoryum kurulmasına karar verildi. Önce 1944 senesinde De Jongh Köşkü sanatoryuma dönüştürüldü. Ancak bu köşk küçük geliyordu ve yanına 1947'de ek bir bina yapıldı. Bir süre sonra kapasite yine yetmemeye başladı.

İskoçya kökenli Forbes ailesinin arsalarının satılmasıyla mülkiyeti devlete geçen Forbes Köşkü, 1955 yılında sanatoryum olarak kullanılmaya başlandı. İki sene sonra ise çok daha uygun yerler olmasına rağmen Forbes Köşkü'nün yanına devasa bir işçi sigorta hastanesi yapılmasına karar verildi. 

1957'de Forbes Köşkü'nün bulunduğu tepeye inşa edilen dönemin yeni sigorta hastanesi binası köşkün o zamandan beri eşsiz konumunu gölgelemekteydi. Özellikle at haralarının olduğu yönden bakıldığında hastane binasından tepeyi görmek mümkün bile olmuyordu. Buca'ya yeni hastanenin yapılması ile Buca hem yeni bir hastaneye kavuştu hem de Forbes Köşkü çirkin komşusundan kurtulmuş oldu.

Yıkılan hastanenin yerine ne yapılacağı bilinmiyor. Ancak yerine başka bir bina dikilmesi beklenmiyor.

- Eski Forbes müştemilatı yok oldu -

Forbes Köşkü'nün biraz aşağısında, yeni hastane binalarının inşa edildiği bölgede bulunan eski müştemilatlar ise inşaat bölgesinin ortasında kaldığı için yıkıldı. Kesin olmamakla beraber, Forbes ailesinin müştemilatları olduğu tahmin ediliyordu.

Ötüken Parkı'ndan artık rahat bir şekilde görülen Forbes Köşkü

Koşutepesinden Forbes tepesine bakış

Yıkılan eski hastane binasının molozları ve arkasında Forbes Köşkü

Yeni inşaat dolayısıyla yıkılan müştemilat binalarıKaynak: atalarimizintopraklari.com