Buca'nın simgesi istasyon yaşam savaşı veriyor


- Buca'nın simgesi istasyon yaşam savaşı veriyor -

''Buca'nın simgesi nedir?'' sorusu sorulduğunda kuşkusuz akla gelen ilk cevap, ilçenin futbol takımının ve belediyesinin armasında da bulunan üzüm oluyor. Uzun yıllar boyunca sadece üzüm değil; bardacık inciri, kiraz, şeftali, kayısı ve daha pek çok meyve ile Buca Ovası bir meyve bahçesi görünümündeydi. Son dönemde tütün de ekilmekteydi.

Buca Ovası'nın verimli olması neticesinde hep tarım ürünleri konuşulsa da, Buca'nın özellikle son yıllarda unutulmaya yüz tutmuş bir simgesi daha var: Buca tren istasyonu.

Buca istasyonu, üzerinde yazan tarihe göre, Buca-İzmir hattının inşa edilmesinden bir kaç sene sonra, yani 1872 yılında inşa edildi. Üzerinde yapılan incelemeler de istasyonun yapımdan sonra çok az bir değişiklik gördüğünü ve yaklaşık 130 yıldır ayakta olduğunu gösteriyor. 

Tarihi istasyona kullanımda olduğu sürece iyi bir şekilde bakıldı ve ayakta kalmayı başardı. Ne var ki, 2006 yılında Buca hattının kapatılması istasyon için kötü günlerin başlangıcı anlamına gelecekti.

Buca-İzmir hattının bittiği nokta ve istasyonun görüntüsü

- İstasyon giderek tahrip oluyor -

Buca istasyonu atıl durumda kalması sonrasında, böylesine merkezi bir konumda yer almasına rağmen içkiciler ve madde bağımlılarının mekanı haline geldi. İstasyonun zarar görmemesi için etrafa tel örgü çekildi. Ancak bu durum da fayda etmedi ve istasyonun dibinde ateş yakılması sonrasında istasyon duvarları zarar görerek kararmaya başladı ve yerdeki ince işçilikli taş döşemeler büyük zarar gördü. Son dönemde ise istasyonun çatısında çökmelerin oluşmaya başlandığı gözleniyor.

Yakın zamanda İzmir'in diğer ilçeleri olan Karşıyaka ve Gaziemir (Seydiköy) istasyonlarında restorasyon çalışmaları yapıldı ve istasyonlar baştan aşağı yenilendi. Buca'nın simgelerinden Buca istasyonu ise halen yaşam mücadelesi vermekte ve sahip çıkılmazsa tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

İstasyonun bakıma alınması için Buca Belediyesi ile iletişime geçildi ancak belediyeden sorumluluğun TCDD'ye ait olduğu cevabı geldi. Konu ile ilgili TCDD'den ise bir cevap alınamadı. Türkiye'nin en eski istasyonlarından olan Buca istasyonu için bir an önce harekete geçilmezse tarihi istasyon ve lojmanlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Yakılan ateşler sonucu harap olmuş istasyon duvarları

Yıkılmaya başlayan istasyon çatısı

Çatısı yanan 130 yıldan eski istasyon lojmanı

İstasyon bilet binasının içi


Kaynak: atalarimizintopraklari.site123.me