Buca'nın en eski evlerinden birisinin ön cephesi yıkıldı


- Buca'nın en eski evlerinden birisinin ön cephesi yıkıldı -

Buca Dumlupınar Mahallesi 86. sokakta (eski Özdemir Sokak) bulunan ve Muradiye Camisi'nin bahçesine bakan, Buca'nın en eski evlerinden biri daha sahiplerinin evi kendi kaderine terk etmesi sonucunda kaçınılmaz sonu ile yüzleşti ve ön cephesinin bir kısmı yıkılarak büyük zarar görmüş oldu. 

Erken dönem Buca mimarisinde kullanıldığı üzere, evin büyük oranda at kılları ile güçlendirilmiş harç, ahşap karkas ve kerpiç dolgu kullanılarak inşa edildiği görülüyor. Bunun sonucunda da evin en az 150 yıllık ve Buca'nın en eski evlerinden bir tanesi olduğu tahmin ediliyor. Ev çok uzun süredir kullanılmıyordu ve kendi haline bırakılmış durumdaydı. Evin duvarında meydana gelen çatlaklar, uzun süreden beri tehlikenin habercisiydi.

Gelişmiş bir ülkede olsa turizm merkezine dönüştürülecek olan eski Aşağı Rum Mahallesi (Kato Mahala), günümüzde ise Dumlupınar Mahallesi'nin pek çok tarihi evi sahipleri tarafından kendi kaderine bırakılmaya devam ediliyor ve ilgisizlik sonucu da zaman içinde çökerek yok oluyor. Sahiplerinin eğer tarihi evlere bakamayacaklar ise en azından evi satmaları ve evin kurtarılmasını sağlamaları gerekirken, muhtemelen miras sorunları ya da gelecekte evlerin arazilerinin sit alanından çıkarılarak apartman dikebilecekleri umudu gibi sebepler, evlerin bu halde bırakılmasının en büyük sebeplerinden.

Yerel ve merkezi yönetimlerin evleri kamulaştırma ve restore etme yoluna gitmedikleri ya da bazı kuruluşlar ile özel kişileri evleri satın almaya teşvik etmedikleri sürece, pek çok evin sonunun da aynı akıbete uğraması kesin gibi gözüküyor.

Evin yıkılan bölümü 

Evin ön cephesinin yıkılmadan önceki hali

Kısmen yıkılmış ve acilen restorasyon gerektiren diğer önde gelen tarihi Buca yapıları:

  1. Mıssır Köşkü
  2. Nicola Aliotti Evi
  3. Papaz Kulesi
  4. Petter Evi
  5. Yukarı Aya Yani Ortodoks Kilisesi giriş kapısıKaynak: atalarimizintopraklari.site123.me