Bayramyeri'nin asırlık çamı da inşaata kurban gitti


- Bayramyeri'nin asırlık çamı da inşaata kurban gitti -

Buca'da 23 Nisan İlkokulu'nun arkasında, 105. (yeni ismiyle Periha Anna) sokak üzerinde bulunan tarihi çam ağacı geçtiğimiz günlerde kesilerek yok edildi ve Buca'nın bir simgesi daha inşaat uğruna feda edilmiş oldu.

Eski günleri hatırlayan Bucalıların ifadelerine göre, 1960'lı ve 1970'li - ve muhtemelen daha da öncesinde - yıllardaki bayram günlerinde, çam ağacının altına panayır kurulurdu. Bundan dolayı da buraya Bucalılar ''Bayramyeri'' ya da bazen ''Çamaltı'' derlerdi. Çam ağaçları iki taneyken, iki çam ağacı arasına dönme dolap kurulurdu. Cambazlardan, seyyar satıcılara kadar pek çok insan çam ağacının altına toplanır ve o günlerde çam ağacının altı özellikle çocukların eğlence yeri olurdu. Beygir ile çocukları gezdirerek para kazananlardan, köftecilere, turşuculara, motorlarını kiralayanlara kadar pek çok insan hem parasını çıkarır hem de Bucalı çocuklar Bayramyeri'nde eğlenmiş olurlardı.

Eski fotoğraflardan anlaşılacağı üzere 1900'lü yılların başında iki tane devasa çam ağacı olduğu görülüyor. Ayrıca günümüzdeki 105. sokağa, cumhuriyetin ilk yıllarında çifte çam ağaçlarından dolayı ''Çifteçamlar Sokak'' denilmekteydi. İlk çam ağacının ne zaman kesildiği bilinmiyor ancak 1930'lu yıllardaki bir fotoğrafta halen görülüyor. İkinci çam ağacı ise tüm yapılaşmaya rağmen günümüze kadar gelmeyi başarmıştı ancak insanoğlunun bitmez tükenmez hırsına ve büyük şehir insanının umursamazlığına sonunda o da yenilmiş oldu.

Kesilen çam ağacının yanındaki küçük ev de yıkıldı ve şu anda ağacın parçaları ile beraber büyük bir moloz yığını görülüyor. Muhtemelen yakın zamanda ağacın kalıntıları ve moloz kaldırılarak Buca'daki on binlerce eve yeni bir ev daha eklenecek ve Buca'daki yeşillik azalmaya devam ederken, grilik de artmaya devam etmiş olacak.Kaynak: atalarimizintopraklari.site123.me