Bucaspor'un renkleri nasıl sarı-lacivert oldu


Bucaspor'un kurulduğu dönemlerde renklerini neden sarı-lacivert olarak benimsediği merak edilen sorulardan biridir. Bu sorunun cevabı İstanbul'da yatmaktadır. 

Bucaspor'u kurmak isteyen Bucalı gençler 1928 yılında kulübü kurma kararı aldıklarında renk konusunda karar verme sırası gelir ve Bucalı gençlerin pek çoğu o dönemde Fenerbahçeli olduğu için renklerin sarı-lacivert olmasını isterler. Ancak bir kaç kişi renklerin sarı-lacivert olması için önce Fenerbahçe'den izin alınması gerektiğini söyler. Bunun üzerine Buca'nın o dönemdeki belediye reisi Muzaffer Ersezgin'e giderler ve kendisinden yardım isterler. Muzaffer Ersezgin, Bucaspor'un renklerinin sarı-lacivert olarak seçilmesinin bir mahsuru olup olmadığını soran bir mektup yazar. Fenerbahçe Kulübü'nün yöneticilerine denilerek mektup İstanbul'a gönderilir. Bir süre sonra İstanbul'dan Buca Belediyesi'ne cevap gönderilir. Mektupta, Fenerbahçe Başkanı Muvaffak Menemencioğlu sarı-lacivert renklerin Bucalı gençlerce benimsenmesinden memnuniyet duyacağını ifade etmektedir ve yeni kurulacak olan kulübe başarı dilemektedir.  

Böylece Bucalı gençler sarı-lacivert formaları yaptırır ve Buca İdman Yurdu adı altında maçlara çıkmaya başlarlar. O günden bugüne, Bucaspor 2001 ve 2007 yılları arasında formasında kırmızı rengi taşıması haricinde, aralıksız sarı-lacivert forma ile maçlara çıkar.

Bu hikaye Bucalılarca bilinen bir hikaye olsa ve duayen gazeteci Tayfur Göçmenoğlu'nun kitabında da anlatılıyor olsa da, elbette o dönemde Buca'ya henüz Balkanlar'dan gelmiş Müslüman gençlerin Fenerbahçe'yi ne kadar tanıyor oluşu ve renk için İstanbul'dan izin istenmesi hikayenin doğruluğu konusunda soru işaretleri de oluşturmuyor değil.Kaynak: atalarimizintopraklari.com